Bez kategorii

Retencja to klucz do efektów leczenia ortodontycznego

Zakończenie leczenia ortodontycznego jest z pewnością powodem do radości dla pacjentów, którzy pracowali nad uzyskaniem zdrowego i pięknego uśmiechu. Jednak kończąc główny etap terapii, niezbędne jest zrozumienie roli retencji w utrzymaniu osiągniętych rezultatów. Retencja stanowi kluczowy element długotrwałego sukcesu po leczeniu ortodontycznym i pomaga uniknąć nawrotu wad zgryzu.

Przeczytaj również: Aparaty ortodontyczne – innowacje

Zmagasz się z problemami ze zgryzem bądź nie jesteś pewien czy potrzebujesz aparatu ortodontycznego? Skontaktuj się ze specjalistą z zakresu ortodoncji  z kliniki stomatologicznej Stankowscy-Białach! W ramach usług ortodoncja Poznań, zadba on o stan Twojego uzębienia i przywróci mu pełną funkcjonalność.

Czym jest retencja ortodontyczna?

Retencja ortodontyczna to etap po zakończeniu głównego leczenia, w którym pacjent nosi specjalnie zaprojektowany aparat retencyjny w celu utrzymania osiągniętych rezultatów. Choć zęby mogą wydawać się stabilne po zdjęciu aparatu stałego lub innych urządzeń ortodontycznych, to nadal istnieje ryzyko, że wrócą do swojego pierwotnego położenia. Aparat retencyjny pomaga w stabilizacji zębów oraz zapobiega nawrotowi wad zgryzu.

Dlaczego retencja jest tak istotna?

  1. Naturalne tendencje zębów do przesunięć. Po zdjęciu aparatu ortodontycznego, zęby mogą wykazywać tendencję do powrotu do swojego pierwotnego położenia. W miarę upływu czasu, naturalne siły skurczowe mięśni twarzy i języka mogą wpłynąć na przemieszczenie zębów, dlatego retencja jest niezwykle istotna.
  2. Zmiana otaczających tkanek. Po zdjęciu aparatu, kości i tkanki otaczające zęby potrzebują czasu, aby się przystosować do nowego ustawienia. Brak odpowiedniej retencji może zakłócić ten proces, co może skutkować niestabilnością zgryzu.
  3. Inwestycja w trwały efekt. Leczenie ortodontyczne to znacząca inwestycja czasowa i finansowa. Wartość tej inwestycji można utrzymać tylko poprzez odpowiednią retencję, która pomaga w zachowaniu osiągniętego rezultatu na długie lata.

Rodzaje aparatów retencyjnych

  1. Aparaty stałe. To cienkie druty ortodontyczne przymocowane do tylnej strony zębów. Są one niewidoczne dla innych i zapewniają stałą retencję. Choć mogą sprawić trudności w utrzymaniu higieny, to są wysoce skuteczne w stabilizacji zębów.
  2. Aparaty wyjmowane. To elastyczne nakładki lub płytki, które pacjenci zakładają na noc. Są bardziej wygodne, ale wymagają ścisłego przestrzegania zaleceń dotyczących noszenia i pielęgnacji.
  3. Kombinacja obu rodzajów. Czasami stosuje się aparaty stałe na kilka miesięcy po zdjęciu głównego aparatu, a następnie przechodzi się na aparaty wyjmowane.

Polecamy skontaktować się z kliniką Stankowscy-Białach, w której wykwalifikowani specjaliści z największą starannością dobierają i wykonują protezy stomatologiczne a także wszelkie rodzaje mostów protetycznych w ramach usług protetyka Poznań. Ponadto są specjalistami w zakresie usług implanty Poznań.

Podsumowanie

Rola retencji po leczeniu ortodontycznym jest nieoceniona, gdyż stanowi gwarancję trwałego efektu terapii. Niewłaściwa retencja może zniweczyć starania i inwestycję w leczenie ortodontyczne. Dlatego współpraca z ortodontą w zakresie wyboru i przestrzegania odpowiedniego aparatu retencyjnego oraz regularnych wizyt kontrolnych jest kluczowa dla utrzymania pięknego i zdrowego uśmiechu na lata. Zrozumienie roli retencji jako integralnej części procesu leczenia ortodontycznego pomoże pacjentom cieszyć się owocami swojej pracy i zachować doskonały uśmiech na długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *